For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Szczegóły wpisu

Wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi

Wakacje to bez wątpienia czas odpoczynku i relaksu. Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy dzieci, zwłaszcza bardzo małe. Oczywiście, wakacje z nimi także mogą być udane, jednak wymagają od nas lepszej organizacji i planowania.  Jeżdżąc na wakacje typu all inclusive mogliśmy liczyć na to, że nasze dzieci będą zabawiać animatorzy, a my faktycznie będziemy mogli trochę odpocząć. I rozwiązanie takie faktycznie jest bardzo odciążające, zwłaszcza dla rodziców, którzy np. na co dzień pracują zdalnie i nie mają chwili wytchnienia od własnych dzieci 😉

Jednak, jak wiadomo, ostatnie wydarzenia uniemożliwiają nam jeszcze całkiem swobodne podróżowanie, przebywanie w tłumie, a poza tym wielu z nas nie ma jeszcze odwagi wrócić do tej pełnej normalności. Czy zatem jesteśmy skazani na siedzenie w domu ze znudzonymi dziećmi, które wchodzą nam na głowę? Czy musimy zapomnieć o relaksie? Absolutnie nie!

To, że nie wyjedziemy w jakieś egzotyczne miejsce, aby się wylegiwać na białym piasku w cieniu palm, a nasze dzieci nie będą w tym czasie zabawiane przez animatorów, nie znaczy, że musimy pogodzić się z wizją siedzenia we własnym domu z dziećmi wlepionymi w ekrany smartfonów, lub biegającymi w kółko, powtarzając mantrę „nudzi mi się”.

W czasie pandemii najbezpieczniejszą formą spędzania urlopu są wakacje w kamperze, przyczepie, pod namiotem, czy nawet na jachcie. Jest to również świetny sposób na… spędzanie wakacji z dziećmi! Pomyślcie tylko: wszystko macie na miejscu. Łazienkę (który rodzic nie zna sytuacji, w której ledwo się skądś wyjdzie, a dziecko od razu komunikuje, że musi do toalety?), kuchnię (wszyscy rodzice znają tę starą jak świat zasadę: ledwo się wyjdzie z domu, wsiądzie do auta, itp. – dziecko momentalnie jest głodne, niezależnie od tego, ile zjadło 5 minut temu 😉 – jak to działa, nikt nie wie), czy chociażby sypialnię. Dzięki temu sama podróż przebiega o wiele łatwiej, niż np. podróż samolotem, pociągiem, czy (odpukać) PKS-em, a skoro wzrasta poziom komfortu podróży – poprawia się także nasz nastrój. Każdy rodzic wie, jak ciężkie potrafi być podróżowanie z dzieckiem, zwłaszcza gdy wiele rzeczy mam uniemożliwionych lub ograniczonych. W przypadku „mini mieszkania”, jakim jest kamper – staje się to o wiele prostsze.

Dodatkowy atut? W każdej chwili (oczywiście w zgodzie z warunkami panującymi na trasie) możemy się zatrzymać, w razie gdy usłyszymy z ust naszej pociechy magiczne „niedobrze mi”.

No dobrze, to tylko kwestia drogi, a co z samym urlopem? Co zrobić z dzieckiem, żeby się nie nudziło? Tutaj wcale nie musi być tak ciężko. Oczywiście zamiast animatora, musimy polegać na własnej inwencji twórczej. Przypomnijmy sobie, jak sami byliśmy dziećmi. Co robiliśmy całe dnie? Siedzieliśmy na dworze. Biegaliśmy po lesie, łapaliśmy owady, płazy (a co odważniejsi także gady), bawiliśmy się w masę gier plenerowych, graliśmy w piłkę, w chowanego, podchody… Opcji naprawdę jest multum, a wakacje na campingu same w sobie są czymś innym, ciekawszym niż np. wakacje w 5-cio gwiazdkowym hotelu i zdecydowanie warto pokazać dziecku taki sposób spędzania czasu. Poza tym… Które dziecko nie będzie zachwycone możliwością pieczenia kiełbasek przy ognisku, czy spaniu (prawie) pod gołym niebem, we własnym namiocie?

>A najważniejsze – nawet jeśli nie uda Wam się odpocząć, tak jak byście odpoczęli na wakacjach all inclusive, to pamiętajcie o jednym: wakacje spędzone w taki sposób oraz wspólne uczestniczenie we wszystkim, całą rodziną, zbliży Was bardziej niż myślicie i pewnego dnia Wasze dzieci to do tych wspomnień będą wracać najchętniej.

leave your comment

NEWSLETTER

Zyskaj przydatne wskazówki, które pomogą Ci zaplanować niezapomnianą wyprawę.

Top